top of page

Pohybová aktivita a výživa v onkologii

Zásady nutriční podpory v onkologii *

Zdroj: KOHOUT, Pavel. Klinická výživa. Galén, 2021. ISBN 978-80-7492-555-9.

Pro nádorová onemocnění je nejvíce charakteristická malnutrice ve smyslu podvýživy. Na vzniku podvýživy při nádorovém onemocnění se podílí velká řada faktorů, které je důležité identifikovat a potlačit, aby se zvýšil efekt nutriční podpory.


Specifickým typem malnutrice onkologických pacientů je nádorová kachexie. Je to zánětlivý stav s charakteristickou poruchou metabolismu živin.


U nemocných s tímto nutričním rizikem je zásadní dieta obohacená o bílkoviny (maso, vejce, mléčné výrobky, luštěniny, obiloviny). Dále je vhodné zvýšit celkovou energii stravy, což většinou znamená zvýšení příjmu tuků. Větší pestrost stravy zajistí dostatečné množství všech potřebných živin včetně vitamínů a minerálních látek. Často je nezbytné zrušit nevhodná dietní omezení. V ideálním případě nemocný dostává individualizované dietní rady s dlouhodobým efektem.


Při nádorovém onemocnění bývá příjem stravy omezen v důsledku řady symptomů souvisejících s nádorem nebo jeho léčbou. Mezi tyto symptomy patří například nechutenství, nevolnost, zvracení, častá sytost při jídle a další. Nezbytným předpokladem pro zvýšení příjmu potravy je zmírnění těchto symptomů různými postupy podpůrné léčby. Pokud Vás nebo Vaše blízké trápí tyto problémy nebojte se na ně upozornit a požádat o pomoc se zmírněním těchto příznaků.


Souhrn rad pro zdravé stravování *

Zdroj: European Network of Gynaecological Cancer Advocacy Groups. (2018). Výživa a prevence vzniku nádorových onemocnění. [Brožura]. Výživa a pohybová aktivita pro pacientky s gynekologickými nádory.

  • Oběd a večeři by z poloviny měla tvořit zelenina, ze čtvrtiny celozrnná příloha a zbývající čtvrtinu kvalitní zdroj bílkovin (např. rybí a drůbeží maso, luštěniny).

  • Postupně zvyšujte množství vlákniny ve stravě, aby se Vaše trávicí soustava mohla přizpůsobit. Vláknina je obsažena v zelenině, ovoci, celozrnných obilovinách nebo luštěninách.

  • Snižte v dietě množství červeného masa a zásadně omezte konzumaci masných výrobků (uzeniny a solená masa), cukrovinek a rychlého občerstvení.

  • Omezte pití nápojů s obsahem alkoholu a slazené nápoje nahraďte vodou.


Další výživová doporučení pro populaci obyvatel v ČR s názvem Zdravá 13 naleznete na odkazu uvedeném níže. Tato doporučení byla vytvořena odborníky a slouží k prevenci nejen nádorových onemocnění.Podporuje konzumace cukru vznik nádorů? *

Zdroj: European Network of Gynaecological Cancer Advocacy Groups. (2018). Výživa a prevence vzniku nádorových onemocnění. [Brožura]. Výživa a pohybová aktivita pro pacientky s gynekologickými nádory.

Existuje poměrně rozšířená pověra, že jednoduché cukry, zejména bílý cukr “živý nádor”. Cukry jsou důležitou složkou naší diety a hroznový cukr (glukóza) je základním energetickým substrátem našeho metabolismu.


Sacharidy přijímáme především v ovoci, zelenině, obilovinách a mléčných výrobcích. Pokud příjem sacharidů nepokrývá tělesné potřeby, naše tělo produkuje glukózu např. z některých aminokyselin, resp. bílkovin.


Proto v těle nikdy není takový nedostatek cukru, aby bylo možné nádor vyhladovět. Přesto příjem sacharidů může vést k vyššímu riziku vzniku nádorů nepřímo prostřednictvím nadměrného přívodu energie a následné obezity.


Význam fyzické aktivity *

Zdroj: European Network of Gynaecological Cancer Advocacy Groups. (2018). Význam fyzické aktivity. [Brožura]. Výživa a pohybová aktivita pro pacientky s gynekologickými nádory.

Fyzická aktivita je nezbytná pro naše zdraví a v prevenci většiny nemocí včetně nádorových onemocnění. V průběhu léčby nádorového onemocnění má dostatečný pohyb a cvičení snad ještě větší význam než ve zdraví. Je zřejmé, že udržet nebo začít s pravidelnou fyzickou aktivitou není jednoduché. Přítomná únava a další příznaky nemoci jsou vyčerpávající. Přesto se jedná o aktivitu, která stojí za námahu. Pokud se Vám podaří překonat počáteční potíže budete se cítit silnější a získáte větší energii potřebnou pro pokračování v léčbě a k uzdravení.


Dlouhodobý přínos pravidelného pohybu se projeví například větší svalovou sílou a odolnosti kostí, zlepšení se prokrvení těla, také Vám pomůže jako zdroj dobré nálady. Pohyb příznivě ovlivňuje hormonální a zánětlivou aktivitu v těle a zlepšuje podávané výživy pro obnovu tkání a hojení ran.


Jak začít s pohybovou aktivitou? *

Zpočátku se zaměřte na jednoduchá cvičení, která se naučíte na začátku, nejlépe pod vedením fyzioterapeuta. Cvičení opakujte několikrát v průběhu dne. Ideálně kratší dobu a častěji, aby nedošlo k vyčerpání a únavě.


Vyberte si aktivitu, která Vám přináší největší potěšení. Vytvořte z pohybové aktivity společenskou událost. Užívejte si radost z výsledků a sdílejte ji s lidmi okolo Vás. Zvolte si realistické cíle a veďte si pravidelné záznamy.


Nestresujte se, pokud se Vám nebude zpočátku dařit. Pokud jste nikdy nesportovali, myslete na to, že každý krok se počítá a vše je o dlouhodobém přístupu. Stejně jako u radikálních diet i nepřiměřené množství pohybu u začátečníka může vést k tomu, že nedosáhneme dlouhodobě udržitelného životního stylu, který nám pomůže zlepšit naše zdraví.


Kdo Vám s výživou může pomoci? *


Změnu svého jídelníčku a stravovacích návyků vždy konzultujte nejlépe s nutričním terapeutem, popřípadě lékařem, který má vystudovanou vysokou školu nebo VOŠ.

Mnoho lidí se neoprávněně považuje za odborníky v oblasti výživy. Je velmi důležité si uvědomit, že v dnešní době se může stát výživovým poradcem každý člověk, který si vytvoří živnost. Můžete to být vy nebo i vaši prarodiče, není potřeba k tomu mít vzdělání. Z tohoto důvodu si vždy ověřuje informace, nejen o výživě, u více odborníků z daného oboru.


Obzvlášť pokud se jedná o Vaše zdraví, nevěřte neověřeným informacím a lidem, kteří Vám nabízí rychlé a jednoduché řešení. Každá léčba vyžaduje dlouhodobý přístup, který Vám pomůže zajistit nejlepší výsledky.


Pokud byste se rádi dozvěděli více, Centrum Amelie z.s. v Praze nabízí například konzultace s výživovou poradkyní Lucií Vaňkovou, která se zaměřuje na klienty s onkologickým onemocněním. Pokud byste měli zájem o konzultaci s paní Vaňkovou, obraťte se na praha@amelie-zs.cz .


*Všechny změny ve svých aktivitách a jídelníčku konzultujte se svým lékařem předtím, než je začnete provádět. Každý člověk je jiný a pouze Váš ošetřující lékař se znalostí Vaší komplexní anamnézy Vám může dát přesná doporučení, co byste pro sebe a své zdraví mohli učinit, jak a v jaké míře.

Krejčí, M., Večeřová, M. (ed.), srpen 2023
تعليقات


IMG_3717-2.jpg

Hezký den, děkujeme že Vás zajímá projekt Žiju s rakovinou!

Žiju s rakovinou je solidární projekt spolufinancovaný centrem Amelie z.s. a Evropskou unií. Cílem projektu je informovat o rakovině a destigmatizovat ji v českém prostředí.

Chcete naše články odebírat?

Děkujeme že máte zájem o naše články!

  • Youtube
  • Instagram
bottom of page