top of page

Co můžeme dělat, abychom předcházeli návratu onkologického onemocnění?

Volný překlad originálu American Cancer Society (2020). Can I Do Anything to Prevent Cancer Recurrence? Dostupné na: Can I Do Anything to Prevent Cancer Recurrence?


Zdravé stravování, cvičení a pravidelné navštěvování onkologického lékařského týmu je velmi prospěšné, i když ani to nemůže zcela zabránit opětovnému návratu rakoviny. Mnoho lidí se viní za to, že nedorazili k lékaři včas, nejedli zdravě, nebo odsunuli vyšetření kvůli rodinné dovolené. I kdyby jste všechno dělali zcela správně, rakovina se může vrátit. Jsou nicméně kroky, které můžete učinit, abyste byli tak zdraví, jak jen to je možné.


Strava

Mnoho lidí se poté, co zahájí, nebo ukončí léčbu onkologického onemocnění rozhodne k lepšímu stravování v přesvědčení, že to zvýší jejich šanci na přežití. American Cancer Society doporučuje, aby lidé po léčbě onkologického onemocnění dodržovali stejná stravovací doporučení, která jsou doporučována k prevenci rakoviny. Předpokládá se, že stejné faktory, které mohou zvyšovat riziko vzniku rakoviny, mohou taktéž podněcovat recidivu rakoviny. Studie naznačují, že riziko recidivy rakoviny prsu může být vyšší zejména u žen, které jsou obézní a nejí dostatek ovoce a zeleniny. Riziko recidivy rakoviny prostaty pak může být vyšší u mužů, kteří jedí příliš mnoho saturovaných tuků.

* U některých druhů rakoviny může lékař indikovat jiná a specificky zaměřená dietní opatření.

**Změny v jídelníčku vždy konzultujte se svým ošetřujícím lékařem.


Co pro sebe můžeme udělat z hlediska stravování?

Dospělý jedinec by měl:

 • jíst každý den různé druhy zeleniny tmavě zelené, červené a oranžové barvy stejně tak, jako luštěniny s vysokým obsahem vlákniny (fazole, hrášek atd.)

 • jíst jídla s vysokou výživovou hodnotou, která nám pomáhají být zdravými a zachovat si zdravou váhu

 • jíst různé druhy ovoce

 • omezit konzumaci, nebo se vyhýbat červenému masu (hovězí, vepřové, jehněčí) a zpracovanému masu (hamburgery, hot dogy, klobásy, lančmít)

 • jezte celozrnná jídla

 • vyhýbejte se slazeným nápojům


Některé druhy rakoviny jsou spojeny s konzumací alkoholu - nejlepší je alkohol nepít, pokud ale alkohol pijete, a jste žena, neměla byste vypít více než jeden alkoholický nápoj denně a pokud jste muž, tak ne více než 2.Vitamíny a doplňky stravy

Někteří lidé si myslí, že příjem vitamínů, bylinek a dalších dietních doplňků stravy je prevencí před návratem rakoviny. Výzkumné studie nepotvrzují, že by příjem doplňků stravy či vitamínů nijak přispíval v ochraně před recidivou. Některé studie nicméně ukazují, že nějaké doplňky stravy mohou mít nečekané škodlivé dopady na lidi, kteří si prošli onkologickým onemocněním.


Nedostatek vitamínů se zjišťuje pomocí odběru krve. Na základě těchto testů Vám Váš doktor může v případě nedostatku některých vitamínů doporučit nějaké vitamíny či doplňky stravy, ale zatím studie nepotvrzují, že by to ovlivnilo riziko návratu onkologického onemocnění.


*Předtím, než začnete užívat vitamíny nebo doplňky stravy se poraďte se svým ošetřujícím lékařem.


Fyzická aktivita

Existují studie, které se zaměřily na vliv fyzické aktivity na prevenci recidivy a snižování rychlosti progrese onkologického onemocnění. Pravidelná fyzická aktivita nicméně snižuje úzkost a depresi, zlepšuje náladu, zvyšuje sebevědomí a snižuje symptomy únavy, nevolnosti, bolesti a průjmu. Tyto benefity se dostavují při střední až vysoce náročné fyzické aktivitě po většinu dnů v týdnů, ne-li každý den (při středně náročné fyzické aktivitě dýcháte stejně jako při svižné chůzi; při vysoce náročných fyzických aktivitách musíme zapojovat více svalů; při těchto aktivitách se zrychluje naše srdeční činnost, musíme při nich zrychleně a zhluboka dýchat, a také se při nich potíme)..


*Konzultujte možnosti své individuální fyzické aktivity se svým ošetřujícím lékařem.

American Cancer Society klientům v remisi doporučuje:

 • pravidelně vykonávat fyzickou aktivitu

 • snížit dobu sezení a ležení, a navrátit se k běžným denním aktivitám, jak jen to bude možné.

 • pokusit se být týdně fyzicky aktivní ve střední intenzitě (alespoň 150-300 minut) a 75-150 minut ve vysoké intenzitě.

 • alespoň 2 dny v týdnu věnujte silovým cvičením.


Jakákoliv fyzická aktivita je lepší, než žádná. Je dobré začít posilovat pomalu, kdy se postupem času zlepšujete, vyposilujete.


Můžeme si být jistí, že se rakovina již nevrátí?

Není možné garantovat, že poté, co ukončíte onkologickou léčbu se rakovina již nikdy nevrátí. Přestože Váš lékař říká, že “rakovina je pryč” nebo že si myslí, že všechnu rakovinu odstranil nebo že “nejsou žádné důkazy, které by prokazovaly přítomnost rakoviny,” tak vždy existuje šance, že nějaké karcinogenní buňky ve Vašem těle zůstaly, i přestože jsou neviditelné, nebo je neprokazuje žádný z testů. V průběhu času mohou tyto buňky začít znovu růst.


Přestože na to nechcete ani pomyslet, tak je tu možnost, že by se Vám rakovina mohla podruhé vrátit. Prodělání jedné rakoviny nás nečinní imunními vůči druhé nebo klidně třetí rakovině.


Čeho si máme všímat, pokud se obáváme návratu rakoviny

Pokud se obáváte návratu rakoviny, je běžné obávat se každé bolesti a podezřelých symptomů. Informujte se u svého ošetřujícího lékaře ohledně častých příznaků návratu Vašeho typu rakoviny.


Existuje pouze několik závažných symptomů, které mohou prokazovat vážnější problémy. Pokud máte některé z potíží vypsaných níže, komunikujte je se svým ošetřujícím lékařem.

 • návrat symptomů rakoviny, jaké jste měli již dříve (např.: bulka, či nové výrůstky tam, kde se původně rakovina objevila)

 • nové či neobvyklé bolesti, které nejsou spojené s poraněním a nemizí

 • ztráta na váze bez toho, aby jste se o to snažili

 • krvácivost nebo nevysvětlitelné modřiny

 • vyrážka či alergická reakce, jako například otok, svědění, sípot

 • zimnice nebo horečky

 • časté bolesti hlavy

 • dušnost

 • krvavá stolice či krev v moči

 • nové bulky, boule, otoky bez známé příčiny

 • nevolnost, zvracení, průjem, ztráta chuti k jídlu, problémy s polykáním

 • neustávající kašel

 • jakékoliv jiné symptomy, o nichž s Vámi mluvil Váš ošetřující lékař, nebo jakékoliv neobvyklé nevysvětlitelné symptomy

Vždy, když si všimnete nějakého příznaku, může Vás hned napadnout, že se rakovina vrátila. Vezměte na vědomí, že ne všechna onemocnění a zdravotní potíže mají souvislost s Vaším onkologickým onemocněním. Stále můžete dostat rýmu, infekce, artritidu, můžou se u Vás projevit problémy se srdcem a podobně, jako u kohokoliv jiného. Jako u každého onemocnění je nejlepší příznaky Vašeho onemocnění prokonzultovat s Vaším ošetřujícím lékařem. Pokud navštěvujete nového lékaře, ujistěte se, že vědí o průběhu Vašeho onemocnění a jeho léčbě.

Pomoc v podpůrných pacientských skupinách

Pro některé lidi může být velmi těžké neobávat se návratu rakoviny. U některých lidí se z těchto myšlenek vyvine strach, který pak narušuje jejich každodenní život. Někteří lidé se s těmito myšlenkami vypořádávají rozptýlením, nebo soustředěním se na to, co je pro ně v každém dni to nejdůležitější. Někteří lidé se rozhodnou navštěvovat podpůrné pacientské skupiny nebo vyhledají pomoc odborníků duševního zdraví (např.: psycholog, psychiatr).


Promluvte si se svým ošetřujícím lékařem o svých obavách a starostech. Pokud se potřebujete vyrovnat se svými emocemi a pokud chcete žít Váš život naplno, tak neváhejte, a odbornou pomoc vyhledejte. Využít můžete některé z organizací v naší sekci odkazy.Zdroj:

American Cancer Society (2020). Can I Do Anything to Prevent Cancer Recurrence? Dostupné na: Can I Do Anything to Prevent Cancer Recurrence?


Rock CL, Thomson C, Gansler T, et al. American Cancer Society guideline for diet and physical activity for cancer prevention. CA: A Cancer Journal for Clinicians. 2020;70(4). doi:10.3322/caac.21591. Dostupné na: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.3322/caac.21591 on June 9, 2020.


Obrázek od:


Večeřová, M., Večeřová, L. (ed.), červen 2023.Comments


IMG_3717-2.jpg

Hezký den, děkujeme že Vás zajímá projekt Žiju s rakovinou!

Žiju s rakovinou je solidární projekt spolufinancovaný centrem Amelie z.s. a Evropskou unií. Cílem projektu je informovat o rakovině a destigmatizovat ji v českém prostředí.

Chcete naše články odebírat?

Děkujeme že máte zájem o naše články!

 • Youtube
 • Instagram
bottom of page