top of page

Právo být zapomenut a síla spolupráce

Výraz „Právo být zapomenut“ je pro onkologicky nemocné důležitý


Co přesně se pod ním skrývá a proč by měl být tak důležitý?

Když byla psycholožka Amelie v roce 2018 na ECCO konferenci ve Vídni, jednou z jejích aktivit bylo připojit se k hlasování za „Právo být zapomenut“.

V České republice dlouho nikdo obtíže neviděl, ale čím je vyšší tlak na potřebu komerčních finančních služeb, tím častěji se lidé, kteří překonali onemocnění rakovinou, setkávali s nerovnými podmínkami. Nedostávali hypotéky, nebyli životně pojištěni a nebo za takových podmínek, které nejsou pro běžného člověka zvládnutelné. Rakovina fungovala i s odstupem mnoha let od léčby jako cejch.

Hlas onkologických pacientů provedl průzkum a díky stovkám odpovědí onkologicky nemocných, mohl zahájit jednání, jejichž cílem byla realizace práva být zapomenut. Nakonec se podařilo a v loňském roce po mnoha jednáních Ministerstvo zdravotnictví přikročilo k jednání s Asociací pojišťoven.

Nyní pojišťovny přistupují ke změně přístupu a nastavují svá pravidla. Podle závažnosti diagnózy dojde s odstupem od léčby k „zapomenutí“ a nemoc nebude stigma na celý život. Zejména mladým lidem to otevírá cestu k běžnému životu.

Comments


IMG_3717-2.jpg

Hezký den, děkujeme že Vás zajímá projekt Žiju s rakovinou!

Žiju s rakovinou je solidární projekt spolufinancovaný centrem Amelie z.s. a Evropskou unií. Cílem projektu je informovat o rakovině a destigmatizovat ji v českém prostředí.

Chcete naše články odebírat?

Děkujeme že máte zájem o naše články!

  • Youtube
  • Instagram
bottom of page