Pitný režim a onkologické onemocnění
Nejen při léčbě onkologických onemocnění, ale při vysokých teplotách je velmi důležitý správný pitný režim. Pokud Vás nebo Vaše blízké trápí nevolnosti či nechutenství je nutné konzumovat dostatek tekutin.
Zkuste vyzkoušet pití slámkou. Lépe bývají snášeny také chladnější a nesycené nápoje. Méně vhodné je pití nápoje během jídla kvůli nechtěnému vzniku předčasného pocitu plnosti. Pokud nemáte rádi čistou vodu můžete zařadit ředěné ovocné šťávy, sirupy a čaje, ovocné nebo zeleninové smoothie.
Doporučený denní příjem tekutin je kolem 2 litrů. Ve vysokých teplotách by se příjem tekutin měl adekvátně zvýšit, minimálně na 2 - 3 litry tekutin. Doporučuje se pít po menších částech (1-2 dcl) častěji, spíše než velké množství tekutin po delším časovém úseku. Křehkými osobami ve vysokých teplotách jsou nejen nemocní, ale i děti a senioři - ti by si na pitném režimu měli dávat záležet obzvláště. Pocit žízně není indikátorem k pití, je třeba vůle nebo pobízení.
K obsahu pití se doporučuje na NZIP: "Nejlepší je střídat čistou vodu s minerálkou, která vám pomůže doplnit ionty ztracené pocením. Dobře poslouží i chlazený slabý čaj, ať už černý či bylinkový. Nevhodné jsou ze zdravotního hlediska nápoje s vysokým obsahem cukru, a to hned ze dvou důvodů: jednak obsahují velké množství kalorií, jednak lidské tělo vysokou dávku cukru přemění částečně na teplo, a to ještě zhoršuje pocit horka." To platí i pro onkologicky nemocné.
Onkologicky nemocní po chemoterapii by si měli dávat pozor na kvalitu vody, kterou pijí. Důležité to je zejména, pokud používají studniční vodu. Tělo po léčbě snižuje svou obranyschopnost a nejistá kvalita vody může přinášet nečekané komplikace, kterým se tělo není schopno bránit. Proto se doporučuje zvažovat pravidelné převařování vody nebo nějaký druh správné filtrace.
Zdroje: KOHOUT, Pavel. Klinická výživa. Galén, 2021.
Comments