Kouření a onkologické onemocnění
Kouření poškozuje zdraví jak kuřákům, tak těm, kdo jsou v jejich blízkosti a jsou kouření vystaveni. Přestože je doloženo, že je kouření škodlivé a že každoročně na světě zemře okolo 8 milionů lidí v důsledku kouření, nedaří se lidi k nekouření přesvědčit.
Téma kouření je navíc zatížené vinou. U rakoviny plic je to velké téma (protože ne všichni nemocní byli kuřáci). Kuřáctví má vliv i na 17 typů nádorového onemocnění, mezi nimi i nádory hrtanu, jícnu, ledvin, žaludku, střeva, konečníku a močového měchýře. Překvapí Vás, že kouří i lidé, kteří prošli onkologickým onemocněním, a podařilo se jim jej překonat? Nemělo by.
Přestat kouřit má smysl vždy a při zjištění onkologického onemocnění také. Intervence ve směru nekouření, by měla být vždy součástí léčby. A to i přesto, že to není jednoduché. Linkos uvádí, že "pokusy přestat bez jakékoli pomoci nebývají úspěšné, roční abstinence je jen kolem 3– 5 %, pokud přestáváte s pomocí lékaře či sestry, je úspěšnost kolem 8– 10 % a u intenzivní léčby s farmakoterapií je úspěšnost 25– 35 %."
Vyhledat odbornou pomoc a přestat kouřit s její asistencí, má smysl.
Comments