top of page

K čemu může být alternativa dobrá?

Dle studie z roku 2023 o lidech s rakovinou, které se účastnilo 446 respondentů (lidé mezi 33 - 93 lety s různými diagnózami a v rozmezí od 1 roku po 6 let od zjištění diagnózy), došlo k zajímavému zjištění, jak se probandi snažili využít alternativní/komplementární medicíny, pro zlepšení svého zdravotního stavu. 58% z nich užívalo vitamín D, vitamín C (42%) či zinek (21%). Většina zúčastněných denně vykonávala nějakou sportovní aktivitu, v průměru po dobu až více než 1 hodinu denně. Zjistilo se také, že ženy využívají alternativní/komplementární medicíny více než muži. Také bylo prokázáno, že ženy a starší probandi jedli zdravěji než muži a mladší probandi.

Jen velmi málo onkologicky nemocných v ČR nepoužívá či nevyzkouší nějakou formu alternativy. Je to vlastně něco velmi obvyklého. Protože člověk hledá cestu, jak se do své léčby zapojit a být aktivní. Navíc je prokázáno, že sportovní aktivity zvyšují u pacientů resilienci (nezdolnost), spiritualitu a soběstačnost. Zapojení pacienta do léčby i touto jednoduchou cestou je tedy velmi zdravé.


Na NZIP najdete, že "Podle doporučení České lékařské společnosti JEP lékař toleruje doplňky stravy, které nemají nežádoucí účinky, a nestaví se odmítavě k léčiteli, který s ním spolupracuje." Srovnej: Jak se sami neléčit na Linkos.cz


Zdroj: Hoppe, C., Buntzel, J., VON WEIKERSTHAL, L. F., Junghans, C., Zomorodbakhsch, B., Stoll, C., ... & Hubner, J. (2023). Usage of complementary and alternative methods, lifestyle, and psychological variables in cancer care. in vivo, 37(1), 106-114. doi:10.21873/invivo.13059,


IMG_3717-2.jpg

Hezký den, děkujeme že Vás zajímá projekt Žiju s rakovinou!

Žiju s rakovinou je solidární projekt spolufinancovaný centrem Amelie z.s. a Evropskou unií. Cílem projektu je informovat o rakovině a destigmatizovat ji v českém prostředí.

Chcete naše články odebírat?

Děkujeme že máte zájem o naše články!

  • Youtube
  • Instagram
bottom of page